možnosti plateb
Kartou online (Comgate)
počítadlo přístupů
online: 0
dnes: 32
týden: 454
celkem: 399557
Novinky

12.1.2022 Doplnění skladových zásob očekáváme na začátku února 2022. Připravujeme platby kartou od společnosti ComGate

17.6.2021 Doplněny skladové zásoby! Podařilo se nám vyřešit níže uvedené problémy, zboží je skladem v dostatečném množství.

3.9.2020 Bohužel v důsledku kombinace faktorů (Brexit, koronavirus, problémy s dopravou) čelíme výpadku dodávek zboží od dodavatele. Z tohoto důvodu jsou skladové zásoby omezené a není v tuto chvíli možné je doplnit.

 

 

produkty v akci
Classic precious alox
původní cena: 919,00 CZK
849,00 CZK
Champion Spark Marker - zelený
původní cena: 790,00 CZK
690,00 CZK
Lankový závěs šroubovací
původní cena: 49,00 CZK
39,00 CZK
nejnovější produkty
Jakou barvu přívěsku preferujete?
Zelenou
523/847 (62%)
Ledově modrou
140/847 (17%)
Žlutou
37/847 (4%)
Bílou
37/847 (4%)
Červenou
33/847 (4%)
Oranžovou
18/847 (2%)
Fialovou
20/847 (2%)
Růžovou
10/847 (1%)
Modrou
29/847 (3%)

Praetorian Signfier

Značku Praetorian jsem objevil přibližně před 3 roky. Hledal jsem nějakou značku hodinek, která se v ČR neprodává a mohl bych jí nabízet ve svém obchodě. Zkusil jsem je poptat, ale bohužel jsme se nedohodli na podmínkách. Jejich hodinky mi ale pořád nešly z hlavy a občas jsem se díval na jejich stránky. Když přišli s kolekcí Phalanx s modrožlutým osvitem a s řadou Socom rozhodl jsem se zkusit ještě jednou štěstí. Nejdříve jsem si ale v září 2015 objednal jejich nejvyšší model Praetorian Signifier jednak proto že se mi dané hodinky hodně líbily a za druhé proto, že jsem chtěl značku nejdříve vyzkoušet.

Hodinky dorazily do týdne od objednávky a pro mě předčily má původní očekávání. Průměrem pouzdra nepatří rozhodně mezi největší, ale výškou, váhou a robustností se řadí do kategorie opravdu velkých hodinek. Dostanete je zabalené v krabičce z metalického perličkového papíru dvou odstínů, s červeným logem škorpiona na víčku.

Podívejme se krátce, co za své peníze dostanete:

Automatický strojek Citizen/Miyota 8215, 21 kamenů, pouzdro z nerezové oceli 316L, kryt pouzdra šroubovací z nerezové oceli s gravírovaným znakem škorpiona. Číselník je černý se dvěma stupnicemi (12 a 24 hodin), mezi 4. a 5. hodinou je umístěna datumovka. Korunka je šroubovací, příjemně velká a opatřená zdrsněním. Vodotěsnost hodinek je 300m, sklíčko je antireflexní ze syntetického safíru. Luneta je jednosměrná, otáčí se v 120 krocích a obsahuje jednu kovovou vložku se zelenou tritiovou kapslí. Průměr pouzdra je 45 mm, výška je úctyhodných 16mm. Hodinky jsem si objednal s kovovým tahem a po zkrácení na moje zápěstí jsem na hmotnosti poctivých 208g. Zde opravdu nemáte problém s tím, že byste hodinky na ruce necítili.

Jeden z hlavních důvodů ke koupi, pří mé fascinaci Tritiem, je samozřejmě GTLS osvětlení. Index 12. hodiny je oranžový složený z 2 kapslí. Indexy 1. až 11. hodiny jsou modré. Ručičky, včetně vteřinové, jsou zelené, a jak je uvedeno výše, jednu tritiovou kapsli obsahuje i vrchol lunety. Celkem tedy hodinky obsahují 17 tritiových kapslí. Čitelnost ve tmě je super a barevná kombinace se mi opravdu líbí.

Není zde žádný problém s přečnívajícím sklíčkem, jak jsem zmínil v předchozí recenzi Luminox 3051 BO, navíc safír by měl být k poškrábání podstatně odolnější než minerální sklo. Zatím se mi jej škrábnout nepodařilo a pevně doufám, že ani nepodaří.

Pokud se v hodinkách trochu orientujete, jistě Vám neunikne podobnost těchto hodinek se značkou Marathon modelem SAR resp. TSAR (Search and Rescue resp Tritium Search and Rescue) což je etalon hodinek (nejen) pro americké potápěče. Nebudu polemizovat o kopírování, pokud si chcete koupit Marathony, určitě si je kupte, jsou to skvělé hodinky, se kterými nemůžete udělat chybu. Mě se tyto líbily víc než originál, srovnání můžete vidět z fotografií. To co rozhodlo, byla nižší cena, to že Marathony jsou osvíceny výhradně zeleně (a mě se líbila modro/zeleno/oranžová kombinace a pak jeden drobný detail – to že luneta má u Praetorian Signifier vlastní tritiovou kapsli a ne nějaký svítící pigment.

Asi jediné co mě po víc než roce používání ne zcela těší je to, co možná jiní opěvují a to je automatický strojek. Praetorian Signifier jsou moje první automaty, nejsou to hodinky na nepřetržité nošení a díky tomu se mi prostě stává, že dojde rezerva chodu a musím je znovu seřídit a nastavit datum. Pro někoho zvyklého na bezúdržbový quartz pohon tohle může být rozčarování. Řešením samozřejmě je pořídit si natahovač. Abyste mě špatně nepochopili – nechci automat nějak hanět, spíš prostě zmínit, že má pro uživatele určitá specifika. Pokud někdo není fanda do hodinek tak si nejsem jistý, zda ocení, že mu na ruce bije mechanický strojek, který vzdává hold stovkám let hodinářského řemesla, pokud výměnou za to bude svoje hodinky muset dvakrát týdně nastavit. Quartz pohon je pohodlnější, je přesnější, ale není to řemeslo. Řešením je ten zmíněný natahovač a dilema mezi quartzem a automatem si prostě každý musí vyřešit sám.

Pokud už bych zacházel opravdu do detailu, tak pouzdro z broušené nerezové oceli je poněkud náchylné k poškrábání. Je nutné být na hodinky trochu opatrný. Když s nimi zavadíte, může to být na pouzdře, nebo obrubě lunety vidět. Na druhou stranu hodinky jsou přeci od toho, aby se nosily.

Hodinky Praetorian Signifier se mě osobně nosí příjemně. Mám rád tu váhu na ruce, kdy cítím, jak se při chůzi jemně pohupují. Nosím je bez problému i k obleku, není problém odhrnout manžetu nebo si hodinky spustit maličko níž na zápěstí. Neměl jsem nikdy pocit, že by se pod košili nevešly a nějak nepříjemně tlačily.

I přes určité výhrady k automatu se mi prostě líbí sledovat ten jemný chod vteřinové ručičky. Vlastnost, která není zcela ideální, pokud chcete vyfotit hodinky ve tmě s delším časem závěrky a nechcete čekat, až se zastaví J.

Kovový tah ze stejného materiálu jako pouzdro hodinky příjemně doplňuje. Asi záleží na účelu použití, ale mě přijde, že silikonovým řemínkem bych tyto hodinky nezaslouženě degradoval.

Strojek má rezervu chodu necelé dva dny. Neznám český ekvivalent pojmu non hacking, ale znamená to, že hodinky se Vám v pozici korunky na nastavení času nezastaví – není je tedy možné seřídit na vteřinu přesně. Leda nastavit čas a hodinky rozhýbat v přesnou vteřinu, na které aktuálně stojí vteřinová ručička. Někomu tato vlastnost vadí a preferuje proto „hacking“ strojky. Já osobně i vzhledem k určité menší přesnosti automatu nemám s tímto problém.

Kdybych měl vše shrnout, tak své koupě rozhodně nelituji. Praetorian Signifier mi zatím spolehlivě slouží a dělají mi radost. Můj dojem je, že jsem za svoje peníze dostal dobrou kvalitu a konečně mám hodinky, které dosahují a v některých i přesahují to, co od hodinek čekám.

Pro: Automat :), kovové pouzdro, osvětlení, safírové sklo, cena

Proti: Automat :), non hacking strojek?

Aktualizace 18.12.2021 - bohužel po nějakých 5 letech používání se musím podělit o poměrně nemilou zkušenost, která mi názor na tyto hodinky poněkud změnila. Stalo se mi, že se poškodil závit korunky - patrně používáním, korunka přestala držet. Naivně jsem si myslel že nebude zas tak zásadní problém hodinky opravit, ale chyba lávky. Dodavatel bohužel nekontaktní, hodinářské obchody danou značku neznají. Zkoušel jsem i klasické hodináře, zda by potřebný díl vyrobili, ale vzhledem k tomu, že ochozená je samotná korunka i krček, narazil jsem i zde. Nevím, zda jsem měl jen smůlu, protože zpětně si vybavuji, že korunka poněkud zlobila již od začátku, špatně se chytal závit což možná vyústilo v daný problém a jiné kusy možná spolehlivě slouží v každém případě je nemilé zjištění, že co se týká mechaniky mimo strojek jsou náhradní díly prakticky nedostupné. Dle sdělení hodinářů se kterými jsem věc řešil je to bohužel poměrně běžná praxe, některý dodavatel si nechá vyrobit sérii hodinek, ale nemá řešeny náhradní díly. Sérii rozprodá a dále neřeší. Problém může ale nemusí nastat. Když nastane může zákazník dojít ke zjištění že vada je bohužel neopravitelná. Proto doporučují vybírat opravdu renomované značky, bohužel.

X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Nesouhlasím