počet produktů: 0
cena: 0,00 CZK
počítadlo přístupů
online: 0
dnes: 29
týden: 166
celkem: 316198
Novinky

17.6.2021 Doplněny skladové zásoby! Podařilo se nám vyřešit níže uvedené problémy, zboží je skladem v dostatečném množství.

3.9.2020 Bohužel v důsledku kombinace faktorů (Brexit, koronavirus, problémy s dopravou) čelíme výpadku dodávek zboží od dodavatele. Z tohoto důvodu jsou skladové zásoby omezené a není v tuto chvíli možné je doplnit.

16.2.2020 Vzhledem k opakované změně cen doručování České Pošty jsme upravili ceny dopravy. Nejnižší cena dopravy při platbě na předem na účet je 50 Kč

21.11.2019 Doplněny skladové zásoby

11.11.2018 Rozhodli jsme se zrušit zasílání na Slovensko, důvodem je neschopnost pošty vyplácet dobírky na účet i při správném uvedení platebních údajů a s tím související komplikovaná evidence plateb.

 

produkty v akci
Tritium FlintGlow čirý zelený
původní cena: 429,00 CZK
399,00 CZK
Lankový závěs šroubovací
původní cena: 49,00 CZK
39,00 CZK
Tritium FlintGlow zelený
původní cena: 429,00 CZK
399,00 CZK
Tritium FlintGlow čirý ledově modrý
původní cena: 429,00 CZK
399,00 CZK
Champion Spark Marker - zelený
původní cena: 790,00 CZK
690,00 CZK
nejnovější produkty
Jakou barvu přívěsku preferujete?
Zelenou
452/721 (63%)
Ledově modrou
119/721 (17%)
Žlutou
26/721 (4%)
Bílou
32/721 (4%)
Červenou
26/721 (4%)
Oranžovou
16/721 (2%)
Fialovou
18/721 (2%)
Růžovou
8/721 (1%)
Modrou
24/721 (3%)

Bezpečnost Tritia

Bezpečnost

 

Protože se jedná o výrobky, které obsahují malé množství radioaktivní látky – plynné Tritium, je otázka bezpečnosti přirozeně na místě.

Jednou ze záruk je pro Vás skutečnost, že náš obchod svou činnost provozuje legálně, v souladu s legislativou ČR. Pro dovoz těchto výrobků máme od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost vydáno povolení podle § 9 odst. 1, písmene s) zákona č. 18/1997 Sb., atomový zákon, v platném znění.

Dovážíme a uvádíme na trh pouze výrobky, kde výrobce garantuje původ GTLS zdrojů – od švýcarské společnosti MB Microtech AG, která dodává své výrobky výhradně subjektům, které jsou držiteli platné licence pro nakládání s radioaktivními látkami. Své výrobky dodává, mimo jiné, pro společnost Traser vyrábějící náramkové hodinky.

Další zárukou bezpečnosti našich výrobků je sama skutečnost, že jako zdroj záření je použito pouze Tritium.  Tritium je společně s Deuteriem izotop vodíku, tritium je na rozdíl od Deuteria radioaktivní. Jedná se o betazářič, který emituje záření s nízkou pronikavostí. Ve vzduchu záření urazí vzdálenost pouhých 6 mm a může být bez problému odstíněno listem papíru. Nemá dostatek energie proniknout lidskou kůží. Záření tedy zabraňuje samotná kapsle GTLS zdroje a plastové pouzdro výrobku.

V souvislosti s GLTS se můžete setkat s pojmem brzdné záření (bremsstrahlung)  - uvolňované elektrony při styku s pevnou látkou mění svou dráhu a zpomalují. Ztracená energie je přeměněna na tzv. brzdné záření. Intenzita tohoto záření není závislá na materiálu, se kterým se elektron setká, ale na energii (rychlosti) elektronu. Protože energie elektronů uvolňovaných tritiem je velmi malá, má velmi malou energii i uvolněné brzdné záření. Intenzita tohoto záření je obvykle na úrovni přirozeného radiačního pozadí a je prakticky neměřitelná. Vzorky prodávaných výrobků jsme na přítomnost tohoto jevu nechali otestovat Státním úřadem radiační ochrany (SÚRO), vvi. Provedená měření neprokázala přítomnost gama záření.

Nežádoucí je samozřejmě únik Tritia z výrobku. I na tento jev jsme vzorky prodávaných výrobků nechali otestovat. Vzorky byly 14 dnů louženy ve vodě (společnost MB Microtech testuje své GTLS zdroje po dobu 24 hodin) a následně byla změřena radioaktivita vody. Výsledky neprokázaly únik Tritia z testovaných vzorků. Nízké naměřené hodnoty (cca 20Bq) oproti normě Švýcarského výrobce (185 Bq, viz bod 10 dokumentu níže) jsou dány spíše velmi malou kontaminací při výrobě. Protokol z měření je uveden níže na stránce.

Určité riziko představuje pouze situace, kdy dojde k rozbití GTLS kapsle (obvykle při použití v rozporu s návodem, který je součástí každého výrobku) a uvolnění Tritia. Zdravotní riziko by pak mohlo představovat jeho vdechnutí. Tritium se v prostředí chová jako vodík – je velmi lehké a rychle se rozptýlí. Podle teoretických výpočtů dodaných společností MB Microtech mohlo dojít k překročení roční přípustné dávky záření pro pracovníky mimo jaderný průmysl – 1 mSv, pokud by se značkovač s aktivitou 5,4 GBq obsahující Tritium rozbil v hermeticky uzavřené místnosti o objemu 10 m3 a člověk by v této místnosti dýchal nepřetržitě 9 hodin.

Pokud s výrobky budete manipulovat v souladu s návodem, nehrozí při jejich použití zdravotní rizika větší, než u jiných typů výrobků.

 

Pro vlastní bezpečnost, i když to není vyžadováno zákonem, využíváme služby osobní dozimetrie od společnosti VF a.s. Protokoly z měření můžete nalézt níže (po kliknutí na náhled se otevře příslušný protokol). Hodnoty nevykazují odchylky oproti přirozenému radiačnímu pozadí.

V roce 2019 vydal SUJB pro oblast výrobků obsahující tritium tzv opatření obecné povahy viz

https://www.sujb.cz/fileadmin/sujb/docs/radiacni-ochrana/OOP_spotrebnivyrobky-navrh.pdf

 


X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Nesouhlasím