počet produktů: 0
cena: 0,00 CZK
počítadlo přístupů
online: 1
dnes: 80
týden: 160
celkem: 313125
Novinky

17.6.2021 Doplněny skladové zásoby! Podařilo se nám vyřešit níže uvedené problémy, zboží je skladem v dostatečném množství.

3.9.2020 Bohužel v důsledku kombinace faktorů (Brexit, koronavirus, problémy s dopravou) čelíme výpadku dodávek zboží od dodavatele. Z tohoto důvodu jsou skladové zásoby omezené a není v tuto chvíli možné je doplnit.

16.2.2020 Vzhledem k opakované změně cen doručování České Pošty jsme upravili ceny dopravy. Nejnižší cena dopravy při platbě na předem na účet je 50 Kč

21.11.2019 Doplněny skladové zásoby

11.11.2018 Rozhodli jsme se zrušit zasílání na Slovensko, důvodem je neschopnost pošty vyplácet dobírky na účet i při správném uvedení platebních údajů a s tím související komplikovaná evidence plateb.

 

produkty v akci
Lankový závěs šroubovací
původní cena: 49,00 CZK
39,00 CZK
Tritium FlintGlow čirý ledově modrý
původní cena: 429,00 CZK
399,00 CZK
Tritium FlintGlow zelený
původní cena: 429,00 CZK
399,00 CZK
Tritium FlintGlow čirý zelený
původní cena: 429,00 CZK
399,00 CZK
Tritium FlintGlow ledově modrý
původní cena: 429,00 CZK
399,00 CZK
nejnovější produkty
Jakou barvu přívěsku preferujete?
Zelenou
445/714 (62%)
Ledově modrou
119/714 (17%)
Žlutou
26/714 (4%)
Bílou
32/714 (4%)
Červenou
26/714 (4%)
Oranžovou
16/714 (2%)
Fialovou
18/714 (3%)
Růžovou
8/714 (1%)
Modrou
24/714 (3%)

Tritium a GTLS

Tritium (T, nebo 3H)

Tritium je společně s Deuteriem (D, nebo 2H) izotop vodíku, narozdíl od Deuteria, které nepodléhá radioaktivní přeměně je Tritium radioaktivní. Jedná se o betazářič, který emituje záření s nízkou pronikavostí. Při rozpadu emituje elektron a antineutrino, poločas rozpadu je 12,32 let.

Bylo objeveno v roce 1934 Paulem Harteckem, ML Oliphantem a Ernestem Ruthefordem. Tritium je vyráběno především pro průmyslové účely, ale v přírodě se vyskytuje i jako přirozený izotop.

V atomovém jádře má Tritium dva neutrony a jeden proton, je nestabilní a rozkládá se, přičemž uvolňuje beta záření v podobě elektronů. Během tohoto rozpadu každý atom uvolní pouze jeden elektron, jádru zůstává energie přibližně 18 KeV (Kiloelektron volt). Tato energie je v porovnání s jinými radioaktivními izotopy velmi nízká. Z tohoto důvodu má záření velmi nízkou energii – není například schopné proniknout kůží člověka a může být bez problému odstíněno například listem papíru.

Za standardních podmínek má 1 ml Tritia aktivitu přibližně 94 GBq (GigaBequerel). Další fyzikální a chemické charakteristiky jsou velmi podobné vodíku. Podobně jako vodík tritium oxiduje při styku s kyslíkem na tzv. tritiovou vodu. Plynné tritium je bez chuti, bez zápachu a je podstatně lehčí než vzduch.

 

Jednotky radioaktivity

Bq = Becquerel

1 Bq = 1 rozpad atomového jádra za sekundu

Ci = curie  - starší jednotka radioaktivity

1 Ci = 37,000,000,000 Bq resp. 37GBq

1 nCi = 37Bq

 

GTLS (Gaseous Tritium Light Source)

Jedná se obvykle o malou kapsli z borosilikátového skla, uvnitř potaženou luminiscenční vrstvou, obsahující malé množství radioaktivní látky – plynné tritium. Rozkládající se tritium uvolňuje elektrony, které zevnitř kapsle dopadají na luminiscenční vrstvu a emitují světlo. Vydávané světlo závisí na typu povlakové vrstvy. Kapsle je obvykle umístěna v akrylátovém pouzdře podle typu výrobku, kde při běžném použití, v souladu s návodem, který je k výrobkům dodáván, nehrozí její rozbití.

S GTLS se můžete setkat také pod názvem Betalight, nebo Trigalight, tato technologie se v minulosti využívala v leteckém průmyslu, kde bylo žádoucí zajistit nepřetržité osvětlení přístrojů, bez ohledu na výpadky zdrojů energie. Byla využívána též v armádě – ve zbraňových mířidlech, pro značení zákopů, vymezení oblastí střelby, pro nouzové čtení map a kompasů.

Později tato technologie pronikla i do civilního sektoru. Patrně nejznámější současné použití je v hodinkách. GTLS využívají například značky Luminox, Traser, Smith & Wesson a UZI.

Hlavní výhodou GTLS zdrojů je jejich naprostá jednoduchost. Emitované světlo je výsledkem fyzikálního jevu  - radioluminiscence. GTLS zdroje není třeba nijak nabíjet ani aktivovat, nepotřebují žádné zdroje energie, žádné vodiče a vypínače.

Další nezanedbatelnou výhodou světelných zdrojů obsahujících tritium je naprostá bezpečnost v explozivním prostředí – nevyzařují teplo, nedochází k jiskření, nemohou tedy způsobit výbuch nebo požár.

Z těchto důvodů se GTLS široce využívají v oblasti bezpečnostního značení (požární a únikové východy, evakuační trasy). GTLS využívají společnosti jako například Shell, Alcoa, EXXON, Intel, NASA, řetězce hotelů Hilton, Holliday Inn, Sheraton a mnoho dalších. Díky absenci jakéhokoliv vedení jsou bezpečnostní značky obsahující tritium používané při adpaptaci památkově chráněných objektů. 

 

Barvy a intenzita vyzařovaného světla se odlišují podle použité luminiscenční vrstvy. Míra intenzity vyzařovaného světla je odvozena od zelené barvy, která má intenzitu nejvyšší (100%).  Ostatní barvy mají intenzitu dle níže uvedené stupnice:

  • Žlutá: 80%
  • Bílá: 60%
  • Ledově modrá: 60%
  • Oranžová: 40%
  • Růžová: 40%
  • Fialová: 30%
  • Červená: 20%
  • Modrá: 15%

Princip fungování technologie GTLS zobrazuje níže uvedená animace, použitá s laskavým svolení společnost MB Microtec ag

(© MB Microtech ag)

X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Souhlasím
Nesouhlasím